Ewidentnie nie wiesz, jak podejść do tego zagadnienia? Chcesz zainwestować pieniądze w myjnie samoobsługowe? Nie masz jednak pojęcia, jakie dokładnie dokumenty są wymagane? Co na ten temat mówi polskie prawo budowlane? Zapoznaj się z najważniejszymi kwestiami w poniższym artykule.
Jaka powinna być lokalizacja?
To naprawdę istotny aspekt. Wierzysz, że warto zainwestować swoje pieniądze w myjnie samoobsługowe? Uważasz, że to może być dochodowy biznes? Jest oczywiście taka możliwość, chociaż dużo w tym aspekcie zależy od wyboru lokalizacji. Przede wszystkim miejsce musi być atrakcyjne. Decyduj się na takie lokalizacje, które znajdują się w obrębie dużych skupisk ludzi. Chodzi np. o centrum miasta, miasteczka, osiedla domków jednorodzinnych itp. Chcemy jednak wyraźnie zauważyć, że myjnie samoobsługowe sprawdzają się także w relatywnie mniejszych miejscowościach. Ważne jest usytuowanie przy głównych ulicach. Należy decydować się na działki, które są np. niedaleko stacji paliw, warsztatów itp. Wszak w tych miejscach bywają potencjalni klienci. Warto zatem mieć to na uwadze. Liczy się także dobra widoczność. Co jeszcze jest istotne w czasie wyboru działki? Na pewno powierzchnia. Pamiętaj, że na danym terenie muszą swobodnie zmieścić się konkretne urządzenia… Jeśli jesteś początkujący w tym temacie, to warto poradzić się ekspertów. Po to, by powierzchnia była wystarczająca do zabudowania. Co jeszcze jest tutaj kluczowe? Na pewno możliwość podłączenia mediów. Bez tego żadna myjnia samoobsługowa nie będzie mogła działać. Sama atrakcyjność działki jest istotna, aczkolwiek na tej płaszczyźnie to nie jest najważniejszy czynnik. Trzeba zatem posiadać, kupić lub ewentualnie wydzierżawić (najlepiej na minimum kilka, kilkanaście lat, by można było swobodnie działać) działki, na których będzie możliwość korzystania przede wszystkim z wody oraz energii elektrycznej.
Kto musi wyrazić zgodę na wybudowanie myjni?
Załatwienie odpowiedniej działki (spełniającej wszystkie powyższe kryteria) to dopiero pierwszy krok. Potem osoba zainteresowana takim tematem, jak myjnie samoobsługowe, powinna uzyskać zgodę na wybudowanie tego typu punktu usługowego. Warto bez wątpienia współpracować z firmą SG7. Jest to producent myjni, który pomaga m.in. załatwiać rozmaite formalności. Dzięki temu kwestie papierkowe nie muszą być aż tak czasochłonne i irytujące dla potencjalnych inwestorów. Kto wyraża zgodę na wybudowanie myjni samoobsługowej? W zależności od miejsca są to Wójtowie, Burmistrzowie albo Prezydenci Miast. Aby uzyskać stosowne dokumenty, trzeba spełnić szereg formalności. M.in. należy sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu. Trzeba mieć pewność, że wybudowanie tego typu inwestycji będzie możliwe. Warto posiadać także projekt architektoniczno-budowlany. Co jest istotne w ramach tego zagadnienia? Osoby, które chcą posiadać myjnie samoobsługowe muszą przedstawić skrupulatną dokumentację. Chodzi np. o projekty podłączenia wspominanych już przez nas mediów (wody, prądu, gazu albo ewentualnie oleju). Czasami (wszystko tak naprawdę zależy w tej materii od konkretnego podmiotu) należy przedstawić raport dotyczący przewidywanego oddziaływania na środowisko… To cały czas nie wszystko. Istotne jest także pozwolenie wodnoprawne. Nie da się ukryć, że ogólnie skala formalności, jakie są konieczne do załatwienia, może być na początku dość przygniatająca. Szczególnie dla osób, które zamierzają pierwszy raz w swoim życiu prowadzić własny biznes. Tak naprawdę w praktyce wszystko wygląda już znacznie lepiej. Oczywiście, urzędy nie spieszą się z podejmowaniem decyzji (czasami trzeba czekać nawet nieco ponad dwa miesiące). Warto jednak zauważyć, że wbrew temu, co sądzą niektórzy, urzędnicy są naprawdę mili i pomocni (przynajmniej większość).
Jak długo trwa wybudowanie myjni?
Pamiętaj, że uzyskanie pozwolenia jest tak naprawdę konieczne, by można było w ogóle przystąpić do prac na tej płaszczyźnie. W innym wypadku trzeba liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Nie ma zaś sensu igrać z prawem, bo w tym pojedynku zwykły obywatel jest na straconej pozycji. Jeśli konkretny organ wyda pozwolenie, to wtedy fachowcy mogą przystąpić do realizacji projektów. Na początku odbywają się prace przygotowawcze. Potem właściwe, których zwieńczeniem jest montaż i pierwsze uruchomienie myjni. Jak długo to wszystko trwa w praktyce? Oczywiście, sporo zależy od konkretnych ekspertów. Warto zatem wybierać firmy doświadczone, które mają w swoich szeregach wykwalifikowanych pracowników. Czas jest zależny także od skali przedsięwzięcia. Przyjmuje się, że prace trwają mniej więcej od jednego do maksymalnie dwóch miesięcy. Potem można już w pełni wystartować ze swoim biznesem. W międzyczasie masz okazję np. zadbać o promowanie nowego punktu usługowego. Tak, by od samego początku mieć sporo klientów.